×
26. 7. 2021

Zázrak bude uveden na MFF Benátky 2021

Zázrak bude uveden na MFF Benátky 2021

Česká kinematografie zaznamenala další významný zahraniční úspěch. Nový snímek rumunského režiséra Bogdana George Apetriho  Zázrak (Miracol), který vznikl v rumunsko-česko-lotyšské koprodukci, byl vybrán do prestižní soutěžní sekce Horizonty letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách (Venice International Film Festival 1. 9. – 11. 9. 2021). Koproducentem za českou stranu je společnost Cineart TV Prague producenta Viktora Schwarcze.

Snímek Zázrak je součástí filmového triptychu: Jeho jedna část, krimi thriller oscilující na hraně film noir  Neznámý (Unidentified), vznikla předloni a byla vybrána do mezinárodní soutěže 36. MFF ve Varšavě 2020, kde měl světovou premiéru. Tuzemskou premiéru bude mít Neznámý na letošním Febiofestu a do kin ho 30. září uvede společnost  CinemArt. Další film z trilogie Zázrak byl dokončen letos a třetí část Dlouhý spánek (Un somn lung) se připravuje.

Producent Viktor Schwarcz osvětluje vznik a princip projektu:  „O projektu triptychu Zázrak, Neznámý a Dlouhý spánek jsme se s režisérem Apetrim začali bavit v rámci příprav na film Neznámý. Dohodli jsme se na realizaci Zázraku následně po sestřihu a postprodukci Neznámého v roce 2020. Třetí snímek Dlouhý spánek plánujeme natočit v roce 2022. I když mají filmy samostatný příběh a lze se na ně dívat víceméně jako na samostatná díla, jsou součástí stejného světa a točí se kolem stejných postav. Jinak řečeno, hlavní postava v jednom filmu dostane další roli v dalších dvou. Stejně tak se různé lokace budou opakovat v těchto třech snímcích, z různých úhlů pohledu a perspektiv, v závislosti na rozdílných příbězích. Je to velice neobvyklá zkušenost ve světě celovečerních filmů, ale tím víc je to i jedinečná výzva pro diváka. Tyto tři filmy společně nastíní složitý svět malého provinčního městečka v Rumunsku – s místními, ale také univerzálními příběhy, ve kterých se lidské energie prolínají a společně vytvářejí jednolitý́ celek. Osud postav nekončí v jednom filmu, ale jeho trajektorii lze sledovat v průběhu tří příběhů. Každý́ z těchto filmů má zároveň vlastní styl a jasně definovanou estetiku. Struktura trilogie není jen hrou a formou bez obsahu. Naopak je to zkušenost, která donutí diváka přistupovat trochu odlišně ke každému příběhu – pochopit každý́ film jako rozdílnou část, samostatnou, ale pocítit, že za hranicí každého příběhu existuje rozsáhlejší svět, energie, která působí nezávisle na ryze dějovém začátku a konci toho kterého filmu. Koneckonců, divák bude i zvědav, pokud by se mu líbil konkrétní film a bude tedy chtít vidět také další dva snímky, aby pocítil dějové a emotivní oblouky, které procházejí celou trilogií, nejen ty, které definují podtext každého příběhu samostatně.“

Režisér Bogdan George Apetri si spolupráci s českými filmaři pochvaluje: „U filmu Neznámý jsme mimo přímé finanční účasti české strany spolupracovali jak ve vizuální oblasti, tak v oblasti zvuku v postprodukci s dokonalými českými umělci a odborníky. Při barvení filmu jsme spolupracovali s Tomášem Chudomelem – já i hlavní kameraman Oleg Mutu jsme byli nadšení nejen výsledkem, ale také profesionálním a osobním Tomášovým přístupem. V oblasti efektů VFX existuje perfektní spolupráce se supervizorem Františkem Štěpánkem, to vše v rámci společnosti PFX. V oblasti zvuku spolupracujeme se skvělým týmem pod vedením Jiřího Klenky, kam patří ještě Jiří Melcher, Karel Zámečník a Klára Javoříková. Je žádoucí a zásadní udržet spolupráci s těmito profesionály za účelem zachování stylové a umělecké jednoty u těchto tří filmů.  A v neposlední řadě, jako zástupce nové rumunské kinematografie, bych si přál posílit spolupráci mezi rumunským a českým filmovým průmyslem. Obě strany budou mít prospěch z užší spolupráce mezi umělci a profesionály a spolupráce obou zemí přinese výhody nejen z krátkodobého hlediska, ale hlavně z toho dlouhodobého. Na osobní úrovni, jako režisér, mám zvláštní slabost pro českou kinematografii. Zastávám pozici filmového profesora na Univerzitě Columbia v New Yorku, kde nyní žiji. Tato filmová škola byla po vzoru FAMU prakticky restrukturována Milošem Formanem a jinými profesory z České republiky, které sem přivedl (v čele s Františkem Danielem, Milenou Jelínkovou atd.). Netěšil bych se z ničeho víc, než abych se mohl vrátit s třetím filmem do Prahy, za účelem pokračování ve spolupráci s týmem PFX v ateliérech Barrandov.“

Synopse filmu Zázrak

Film Zázrak je rozdělen do dvou částí. V první sledujeme mladou jeptišku Kristýnu, která odjíždí do města ze vzdáleného kláštera, aby vyřídila naléhavou věc. Její tajemná pouť ji vede přes celé město, ale podle všeho není schopna řešit svůj problém a najít muže, kterého hledá, ani vhodnou pomoc. Po vyčerpání všech možností se večer vrací zpět do kláštera a cestou potká svůj nečekaný osud.

Druhá část filmu je o policejním detektivovi, který se snaží pochopit to, co se jí přihodilo. Marius jde krok za krokem po stopách Kristýniny cesty, pátrá na všech místech, která navštívila. V zrcadlovém sledu událostí odhalí jeho vyšetřování skutečnosti, které vedou nejenom k pravdě, skrývající se za tajemnými činy Kristýny, ale posléze i ke skutečnému zázraku.

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace