×
1. 7. 2020

Startují FILMY NAŽIVO – unikátní divadelně filmový projekt

Startují FILMY NAŽIVO – unikátní divadelně filmový projekt

Co to jsou Filmy Naživo?

Jde o divadelně filmový letní projekt určeným speciálně pro letní programy kin.

Pět různých představení inscenovaných mimo divadla, v exteriérech, které dodávají obsahu známých divadelních her nový kontext, inspirují herecký projev a rozvíjí či dokonce proměňují samotné téma. Každý Film Naživo je natáčený v jediném živoucím záběru, který autorsky vstupuje do intimního prostoru herců nebo se naopak zaměřuje na svět kolem nich.

To vše “naživo” v reálném čase – herci hrají, kamera snímá, divák v kině se dívá. Všichni sdílí příběhy vyprávěné Filmem Naživo.

Přehled Filmů naživo, začátek projekce vždy ve 21:00

18.července La Putyka: Kaleidoscope

31.července Losers Cirque Company: Vzduchem

8.srpna Heaven’s Gate: Amerikánka

29.srpna Vosto5: Pérák

12.září Divadlo Na zábradlí: Tajný agent

Něco, co jste ještě neviděli!

„Ve spolupráci s distributorem CinemArt a vybranými divadelními soubory vytvoříme pro přicházející léto pět filmů, které budou živě natáčeny a vysílány do kin napříč Českou republikou. Inspirací nám je série živých filmů Amerikánka v hlavních rolích s Terezou Ramba a Eliškou Křenkovou, kterou jsme takto natáčeli a streamovali v čase nouzového stavu. V létě zrušených festivalů a paralyzované kinodistribuce je Film Naživo manifestem schopnosti vyprávět příběhy v souladu s životní realitou našeho světa a světa našich diváků.“ říká k projektu jeho autor Viktor Tauš.

Film Naživo – světy jednotlivých filmů

Kaleidoscope (La Putyka) – film budeme inscenovat ve středu probouzející se poutě, mezi kolotoči, střelnicemi a strašidelnými zámky. Atrakce se budou během představení postupně spouštět a připravovat na své návštěvníky. Chceme akcentovat téma probouzení se k novému životu, radosti z možnosti znovu hrát pro naše diváky.

Vzduchem (Losers Cirque Company) – příběh racka Jonathana, který se zamiluje do létání, budeme inscenovat na dno opuštěného bazénu, do světa jeho blízkých, kterým je lépe na pohodlné zemi či v tomto případě “na dně”. Jonathan vzlétá z jejich světa, a byť se mu to daří sotva nad okraj bazénu, představuje to pro něj “nový svět”.  Kapela doprovázející akrobaty a režie celého živého filmu bude situována na skokanský můstek nad bazénem do “božského” nadhledu nad celou situací. Rackovo počínání v daném prostoru je zde také obrazem smutku za častým osudem skvostné české architektury ve světě komponentní výstavby.

Amerikánka (Heaven’s Gate) – do prostoru vyprázdněné koncertní haly vestavíme černý brutalistický monument. Prostor arény bez sedaček vymezený jen černými stěnami s monumentem ve svém středu vytváří pietní místo za všechny děti, které prošly dětskými domovy, pěstounskými péčemi či pasťáky. Pomníku dominuje hrdinka hry v podání Terezy Ramba a Elišky Křenkové, která zde za všechny takové děti překonávají daný osud.

Pérák (Vosto5) – Pérák je jediným českým superhrdinou, mytologickou postavou protifašistického odboje. Zasazení jeho příběhu do autentické historické budovy je hříčkou propojující realitu s mytologií do komplexního obrazu esence historické zkušenosti.  Film Naživo je vyjádřením vzdoru živé kultury. Spojení prostoru historické budovy či památníku s příběhem Péráka a Filmem Naživo je vyjádřením touhy po hrdinství s humorem.

Tajný Agent (Divadlo Na zábradlí) – inscenace vychází ze slavné britské předlohy situované do Londýna přelomu století. Zvolená unikátní industriální cihlová architektura vodojemu v sobě skrývá podobnou atmosféru z dob vrcholné průmyslové revoluce a vytváří díky svým jedinečným prostorám možnost dosáhnout v rámci Filmu Naživo neopakovatelného efektu.  Zastavený čas v podzemí se propojuje s dobovým příběhem. Příběh o ruských agentech provokatérech a fatálním osudu jedné rodiny s nimi propojenými, sbližuje naši současnost s londýnskou minulostí. Architektura a divadlo se setkávají v novém kontextu ve filmu.

Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace