×
17. 10. 2023

Natáčí se Fichtelberg, dobrodružný historický rodinný trikový film

Natáčí se Fichtelberg, dobrodružný historický rodinný trikový film

Do konce října natáčí režisér Šimon Koudela podle vlastního námětu a scénáře film Fichtelberg. Vypráví příběh mladého rytíře – sirotka, který se hnán touhou po lásce a uznání vydává na cestu, odkryje kriminální komplot a dojde až za hranu života, aby pochopil, že celou dobu podléhal iluzi a sebeklamu a vrátí se jako dospělý sebevědomý člověk.

O FILMU: Starý český šlechtic usedlý v Janově vypráví příběh svého mládí. Je rok 1547, Jizerské hory. Jako mladík ztratil Petr Pětipeský z Chýš a Ekenbergu otce i majetek. Proto pracuje jako správce na stavbě mostu v Urbachu, mostu, který buduje vladyka Smiřický jako bránu k pravděpodobnému nerostnému bohatství ukrytému v horách. Urbach je temné a nepřátelské místo, kde nesnášejí cizáky. V mlze nad ním se ztrácí hora Fichtelberg. Dějí se tu divné věci…: z nebe padá černý popel a mizí odsud lidé. A žije tu i Alma, divoká dcera místního kupce, do které je Petr zamilován….

O NATÁČENÍ: Lokace našli filmaři na různých místech České republiky. Točilo se v Praze (například v Divoké Šárce, Ďáblickém háji, v Řeporyjích), v lomu Požáry, na Kokořínsku, v Českosaském Švýcarsku či v klášteře Doksany.

ANIMAČNĚ-TRIKOVÁ KONCEPCE OBRAZU: Zásadním originálním rozměrem filmu je netradiční obrazová forma – vícevrstvá animovaná kompozice kombinovaná s živou hereckou akcí. Smyslem této podoby je oživit dávný historický svět a současně stimulovat divákovu imaginaci podobně, jako si čtenář románu vytváří ve své představě vlastní fantaskní skutečnost. Výtvarná stylizace filmu je tedy dějotvorná, aktivně pracuje s fantazií a tím zesiluje percepci příběhu. Animační výtvarné ztvárnění má navodit atmosféru středověkých vyprávění, dobových ilustrací a obrazů, zavést děj do tajuplného světa mlhavých hor protkaným skrytým tajným podzemím i do zákoutí lidských emocí. I když jde o digitální obrazovou postprodukční technologii, takový princip práce s obrazem má v historii českého animovaného filmu velkou tradici (snímky Karla Zemana).

Námět, scénář, režie: Šimon Koudela

Hrají: Jan Dlouhý (Petr), Ondřej Stupka (Gianni), Ivan Franěk (Moro), Viktoria Jurištová (Alma), Petr Klimeš (Lebkoun), Karel Schůt (Ochránce), Karel Dobrý (Smiřický), Jakub Kalián (Balzer), Jitka Ježková (Johanna), Miroslav Procházka (Jobst), Jiří Štěpnička (Kaspar), Zuzana Cigánová (Stařena), Jakub Žáček (Berwaldt), Amáta Skálová (Služka), Jaroslav Plesl (Václav Pětipeský)

Producent: Viktor Schwarcz (Cineart TV Prague)

Koprodukce: Česká televize (TPS A. Müllerové), ARINA SK (Silvia Panáková)

S podporou Státního fondu kinematografie, Audiovizuálneho fondu, Ústeckého kraje a Plzeňského kraje

 

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace