×
7. 7. 2024

Mord okouzlil porotu ve Varech

Mord okouzlil porotu ve Varech

Český film Mord režiséra Adama Martince získal Zvláštní uznání poroty v Hlavní soutěži na 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Světová premiéra snímku proběhla v neděli 30. 6. ve Velkém sále hotelu Thermal za účasti prezidenta republiky Petra Pavla. 

Snímek obsazený zejména neherci natočil režisér Adam Martinec v kraji svého dětství. Režisér již v roce 2018 zaujal svou tvorbou na festivalu v San Sebastianu, kde uvedl krátký film Cukr a sůl. V roce 2020 získal za krátký film Anatomie českého odpoledne Českého lva a Cenu české filmové kritiky. “Mám obrovskou radost, že Mord začal svůj příběh právě na tomto úžasném festivalu. Mord pro mne byl velkou výzvou a velmi mne těší, že zaujal porotu i festivalové diváky. Děkuji porotě za Zvláštní uznání, nesmírně si toho ocenění vážím. Cena patří všem, kteří na filmu spolupracovali,” komentuje režisér Adam Martinec.

“Mord je pomyslným vyvrcholením naší společné cesty s Adamem, která vedla od několika krátkých filmů až po nejvyšší možnou metu v podobě celovečerního hraného filmu. Zároveň je to náš absolventský film. Je milníkem, který nám otevírá dveře k novým možnostem. Námět Mordu se mnou od prvního okamžiku rezonoval, protože přináší témata, která řeším i já,” říká k ocenění producent Matěj Paclík ze společnosti Breathless Films, která snímek vyrobila.

Do hlavní role Karla obsadil režisér svého otce Karla Martince. Spolu s dalšími neherci účinkujícími v Mordu se Karel Martinec představil již v oceňovaném krátkém filmu svého syna Cukr a sůlNeherci svým projevem dodávají filmu autentičnost a jejich interakce s hereckými profesionály může dát vzniknout magickým momentům, které nejdou ani napsat, natož nazkoušet,” komentuje režisér své rozhodnutí obsadit do filmu neherce. “Mord je filmový příběh, který je v podstatě poskládaný z několika historek, které se skutečně na zabijačkách u nás staly, například historka s krví. Jsem dojatý, strašně šťastný a pyšný otec – neherec. Skvělý festival, premiéra s účastí prezidenta a nakonec ocenění – co více bych si jako hlavní hrdina filmu mohl přát?” dodává Karel Martinec.

Mord míří do českých kin od 8. srpna 2024.

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace