×
3. 2. 2020

Filmy Staříci a Vlastníci získaly Ceny české filmové kritiky 2019

Filmy Staříci a Vlastníci získaly Ceny české filmové kritiky 2019

Dva filmy distribuované společností CinemArt posbíraly hned pět Cen české filmové kritiky – z celkového počtu devíti udělovaných.  Road movie Staříci je nejlepší film minulého roku. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české filmové kritiky také ocenění za nejlepší režii a pro herce Jiřího Schmitzera.

Filmový debut Jiřího Havelky Vlastníci, odehrávající se na rozhádané domovní schůzi bytových vlastníků, proměnil dvě nominace – za scénář a pro herečku Terezu Ramba. Nabarvené ptáče bodovalo v kategorii Audiovizuální počin, kde kritici ocenili kameru Vladimíra Smutného. Drama uvedené v soutěži benátského festivalu sleduje drsný osud malého chlapce během druhé světové války. Český loutkový film Dcera, vyprávějící o křehkém vztahu rodičů a dětí, aktuálně nominovaný na Oscara, je nejlepším snímkem mimo klasickou kinodistribuci.

Cenu innogy pro objev roku získal Bohdan Karásek za svůj debut, vztahovou tragikomedii ze života třicátníků Karel, já a ty. Nejlepším dokumentem se stala road-movie o cestě otce a syna Dálava v režii Martina Marečka.

Vítězové Cen české filmové kritiky za rok 2019:

Nejlepší film: Staříci – producent Jiří Konečný

Nejlepší dokument: Dálava – Martin Mareček

Nejlepší režie: Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník

Nejlepší scénář: Vlastníci – Jiří Havelka

Nejlepší herečka: Vlastníci – Tereza Ramba

Nejlepší herec: Staříci – Jiří Schmitzer

Audiovizuální počin: Nabarvené ptáče, kamera – Vladimír Smutný

Mimo kino: Dcera – Daria Kashcheeva

Cena innogy pro objev roku: Bohdan Karásek – Karel, já a ty

Výsledky hlasování jednotlivých kritiků a kritiček jsou dostupné na www.filmovakritika.cz.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Státní fond kinematografie, Ministerstvo kultury a Česká televize, která ceremoniál v přímém přenosu vysílala na programu ČT art. Dalšími partnery cen jsou Divadlo Archa, Champagneria a mowshe.

zdroj: tisková zpráva Sdružení českých filmových kritiků, 1. února 2020

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace