×
3. 8. 2020

Film Naživo přinese na filmové plátno Amerikánku s Terezou Ramba a Eliškou Křenkovou

Film Naživo přinese na filmové plátno Amerikánku s Terezou Ramba a Eliškou Křenkovou

Ve vašem kině 8. srpna od 20:00

Film Naživo výjimečný filmově – divadelní projekt Viktora Tauše představil v červenci divákům v kinech filmy adaptované z inscenací La Putyky a Losers Cirque Company. Už 8. srpna ve 21:00 se na stříbrná plátna dostane v reálném okamžiku Taušova AmerikánkaTerezou Ramba a Eliškou Křenkovou. V kinosálech napříč Českou republikou budou diváci sledovat představení v přímém přenosu. Jediné publikum přímo na místě natáčení tvoří bývalí chovanci dětských domovů, kteří jsou Amerikánce svým osudem inspirací. Amerikánka bude pro Film Naživo zasazena do prostoru opuštěné dětské léčebny. Příběh Amerikánky se zde stane zástupným příběhem funkcionalistické budovy, která ztratila svůj smysl. Amerikánka sama se stane duchem prostoru zosobňujícím osudy dětí, které tudy prošly. Kamera Martina Douby je zde součástí podstaty živého umění. V jediném živoucím záběru diváky vezme do intimního prostoru hereček, kam by se nikdy, ani na divadle, nedostali.

Projekci Amerikánky v rámci projektu Film Naživo bude možné vidět pouze a jenom v reálném čase přenosu, tedy 8. srpna od 20:00.

Eliška Křenková říká: „Když se budete dívat na live film, víte, že se to děje v reálném čase. Křehkost okamžiku bude navždy zaznamenána, naprosto detailně a vy jí uvidíte ve své čistotě a opravdovosti. S každým zaškobrtnutím, s každým nezdarem, s každou spontaneitou, která přijde. V divadle byste nikdy neměli možnost vidět něco takto zblízka. Ke všemu v tak netradičních prostorách. V divadle se taky spousta věcí ztratí nebo schová. Do kina jde zase sestříhaný film, vypilovaný tak, aby byl co nejčistší, nejlepší. Film je iluze a vždycky bude. To je na něm i to krásné. Filmy naživo jsou pravda.“

Amerikánka – „Co vás dokáže udržet při životě, když proti vám stojí celý svět a vy jste ještě dítě?”

Ema Černá, hrdinka příběhu inspirovaného skutečnými osudy, na své cestě zdolává útrapy dětského domova, pěstounské péče i „pasťáku“. Nejpodstatnější součástí její vůle k přežití je totiž víra v sebe sama, víra, že někde daleko, možná až v Americe, čeká někdo, komu na ní záleží. Amerikánka je sondou do historie 80. a 90. let v Československu, ale stejně tak jde o ryze současné drama o naději, vydělenosti a touze žít.

 Viktor Tauš o projektu Film Naživo: “V čase pandemie ve formě Film Naživo natáčeli a živě streamovali divadelní představení Amerikánka v hlavních rolích s Terezou Ramba a Eliškou Křenkovou. Filmy inscenované v kleci pro hyeny, v poušti a na vzletové ranveji diváky vedle svého příběhu diváky strhly až konceptuálními obrazy živého umění v čase nouzového stavu. Z ambice zpřístupnit široké veřejnosti živou kulturu v čase krize, se tak zrodila svébytná kinematografická forma “Film Naživo”. Film Naživo je manifestem touhy vyprávět příběhy v souladu s životní realitou našeho světa a světa našich diváků.”

Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace