×
9. 11. 2021

Film MYŠI PATŘÍ DO NEBE byl nominován na evropského Oscara

Film MYŠI PATŘÍ DO NEBE byl nominován na evropského Oscara

Evropská filmová akademie (EFA) vyhlásila další nominace na 34. ročník Evropských filmových cen. V kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film je jedním z vybraných filmů i český snímek Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka. O vítězích v jednotlivých kategoriích Evropských filmových cen, které bývají označovány za evropské Oscary, pak rozhodne více než 4 100 členů Evropské filmové akademie a slavnostní předávání proběhne 11. prosince v Berlíně.

Úspěch filmu Myši patří do nebe okomentovali oba jeho režiséři Denisa Grimmová a Jan Bubeníček: „Máme obrovskou radost, že se náš film už od premiéry v Annecy setkává se spoustou vstřícných reakcí. Je to velká odměna nejen pro nás, ale i pro všechny ty, kteří na filmu pracovali a dlouhodobě mu věřili. Moc nás těší, že se patrně podařilo tuto společnou energii předat divákům, že jim přináší radost. Nás to naplňuje nadějným pocitem, že všechna ta společná práce měla hlubší smysl.“

Producent filmu Vladimír Lhoták se k nim připojuje: „Nominace na cenu Evropské akademie je pro nás významným úspěchem a věříme, že to filmu pomůže se dostat ještě k více divákům na celém světě.“

Film Myši patří do nebe měl českou premiéru 7. října 2021 a divákům se s velkým úspěchem představil i na řadě tuzemských i zahraničních filmových festivalů. Světová premiéra proběhla na nejvýznamnějším festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy, cenu za nejlepší animovaný film získal na mezinárodním festivalu v Šanghaji. Ovace sklízel i doma na letošním Mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm, kde obdržel Cenu diváků a zvláštní uznání poroty. Zvláštní uznání poroty film získal i na Zlín Film Festivalu v kategorii celovečerního filmu pro děti a hlavní cenu ve své kategorii si odvezl z Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mladé diváky Schlingel, který se konal v německém Chemnitzu, v Německu bodoval i na festivalu Lukas ve Frankfurtu, kde vyhrál hlavní cenu v kategorii filmů pro děti od 8 let. Polský festival Kino Dzieci film ocenil zvláštním uznáním Asociace artových kin, ve Francii film získal ceny za zvuk a nejlepší herecký výkon na festivalu Voix d’Étoiles a cenu mladé poroty na festivalu v La Roche-sur-Yon. Užít si jej mohli i diváci řady dalších velkých filmových festivalů, mezi nimiž nechyběly festivaly animovaných filmů Fantoche (Švýcarsko) a Animest (Rumunsko) nebo festivaly zaměřené na mladé filmové fanoušky Cinekid (Nizozemsko) a domácí Juniorfest. Stal se také součástí programů festivalů, jako jsou MFF Karlovy Vary či Tallinn Black Nights Film Festival.

Během letošního festivalu Anifilm byla v libereckém zámku zahájena i velká výstava loutek, filmových dekorací i výtvarných návrhů, která pokračuje až do konce roku a jmenuje se „Myši patří na výstavu„. Výstava bude následně v lednu 2022 pokračovat v zámku Chvaly nedaleko Prahy.

Film do českých kin uvádí distribuční společnost CinemArt. Producentem filmu je Vladimír Lhoták, vyrábí ho společnost Fresh Films v koprodukci se společnostmi Les Films du Cygne, Animoon a CinemArt SK, dále na české straně Českou televizí – TPS Aleny Mullerové, DD Production a Studiem Barrandov.

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace