×
20. 5. 2021

Film Můj rok se Salingerem má online premiéru

Film Můj rok se Salingerem má online premiéru

Film Můj rok se Salingerem (My Salinger Year) byl v loňském roce vybrán jako zahajovací film loňského Berlinale a nyní bude mít českou online premiéru. Snímek byl natočen podle stejnojmenné autobiografické knihy spisovatelky Joanny Rakoff. Hlavních rolí ve filmu kanadského režiséra Philippe Falardeaua se ujaly Margaret Qualley  a Sigourney Weaver. Druhou jmenovanou určitě není potřeba představovat a Margaret Qualley, která je dcerou herečky Andie MacDowell, se již také výrazně představila a to jako sexy hipísačka Pussycat ve filmu Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu.

Film Můj rok se Salingerem je možné najít na těchto online portálech:

Dafilms.cz

iTunes.com

O2 Videotéka

 

O filmu:

New York, 90. léta. Poté, co opustila postgraduální studium a pokračovala ve svém snu stát se spisovatelkou, byla Joanna (Margaret Qualley) najata jako asistentka Margaret (Sigourney Weaver), stoické a staromódní literární agentky slavného spisovatele J. D. Salingera, autora slavné knihy Kdo chytá v žitě. Joanna se tak ocitá ve vybrané společnosti literárního světa, která je ovšem kontrastem k jejímu obyčejnému způsobu života. Uznání se jí však nedostává, všechen čas v práci tráví v malé potemnělé kanceláři a Margaret ji neustále odstavuje na vedlejší kolej. Navíc ve firmě, kde pracuje, stále vládnou diktafony a psací stroje, což práci výrazně ztěžuje. Když se v kancelářích objeví první počítač, Margaret jej spíše vnímá jako vetřelce než jako pomocníka.

Po práci se Joanna vrací domů do Brooklynského bytu, kde není ani umyvadlo, a večery tráví se svým levicově zaměřeným přítelem. Hlavním Joanniným úkolem je zpracovávat nekonečné množství pošty adresované Salingerovi. Jeho čtenáři v dopisech často popisují své životní osudy, ale k Salingerovi se nikdy nedostanou, jejich jediným čtenářem je totiž Joanna. Ta čte tyto často srdcervoucí dopisy zaslané z celého světa a zdráhá se posílat zpět jejich pisatelům neosobní standardní odpovědi připravené agenturou. Impulzivně do dopisů začíná vkládat vlastní myšlenky a postoje k životu. Výsledky jsou vtipné i dojemné, Joanna díky nim začíná objevovat svůj vlastní pohled na svět a život v něm. Příběh navíc dostane obrátky ve chvíli, kdy jednoho dne Joanně zazvoní telefon a ve sluchátku se nečekaně ozve sám velký J. D. Salinger, který žije v ústraní na venkově, na veřejnosti se téměř neobjevuje a mnoho let nikomu neposkytl ani rozhovor.

Můj rok se Salingerem (My Salinger Year)

Drama, Kanada/Irsko, 101 min, 2020

Scénář a režie: Philippe Falardeau

Předloha: Joanna Rakoff

Kamera: Sara Mishara

Hudba: Martin Léon

Hrají: Margaret Qualley, Sigourney Weaver, Douglas Booth, Seána Kerslake, Brían F. O’Byrne, Colm Feore

 

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace