×
15. 6. 2023

Film BRATŘI se představuje v první upoutávce

Film BRATŘI se představuje v první upoutávce

Film BRATŘI, který natočil režisér Tomáš Mašín podle scénáře Marka Epsteina, vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratří Josefa a Ctirada Mašínových. Hlavní role v něm ztvárnili Oskar Hes a Jan Nedbal, Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Antonín Mašek, Matěj Hádek a Tatiana Dyková. Snímek bude mít premiéru 26. října, sedmdesát let od jejich útěku do Západního Berlína. Nyní se představuje v první upoutávce.

První upoutávku filmu BRATŘI najdete ZDE.

Jen málokteré téma moderní české historie vzbuzuje tolik emocí jako právě příběh skupiny bratří Mašínů. Hrdinové nebo vrazi? Pětice mladíků s pistolemi pronásledovaná tisíci vojáky se v boji o život dotkne hranic vlastního strachu i statečnosti. Rodina, jejíž členové se vzepřeli nacistické i komunistické totalitě. Film Bratři vypráví jeden ze zásadních příběhů naší novodobé historie.

Režisér Tomáš Mašín k vyznění filmu vyjádřil svůj záměr: „Máme filmy adorující nástup komunismu i oslavující odboj. Chybí nám však o této době snímek krutě upřímný. Chci, aby to byl film o snaze uniknout ze sevření, o touze zůstat svobodný. Zprostředkovat jím vhled do výchovy a myšlení nejednoznačných a rozporuplných aktérů. Popřít schematické hodnocení oscilující mezi krajnostmi „geniální, odvážní hrdinové“ a „bezcitní vrazi nevinných“. Hrdinové z vlastní vůle? Ve skutečnosti řízeni silami nepředstavitelně mocnějšími. Nacismem, bolševismem a idealizovanou představou vlastního táty.

Producent filmu Petr Bílek se připojuje: „Když jsme začali připravovat tento film, zjistili jsme, že bratry Mašíny u nás zná většina lidí a všichni na ně nějakým způsobem emotivně reagují. Buď s jejich činy souhlasí, nebo je s různou intenzitou odmítají. Myslím si, že většina těch lidí detaily jejich příběhu nezná a je proto pro nás určitou povinností jej filmově zpracovat. Pro mnoho lidí to bude příležitost se seznámit s tím, co se tehdy stalo, jaké byly motivace těch kluků a možná si buď poopravit, nebo naopak utvrdit svůj názor. My nesoudíme, bratři Mašínové jsou hrdiny tohoto filmu, ale jestli jsou hrdiny historie, chceme nechat na divákovi. A právě proto by na film Bratři měli přijít.“

Film Bratři bude mít premiéru 26. října 2023 a vzniká pod vedením producenta Petra Bílka – FilmBrigade. Snímek podpořila řada institucí včetně České televize (kreativní producent Jaroslav Sedláček), evropského koprodukčního fondu Eurimages nebo Státního fondu kinematografie a záštitu nad ním převzalo Ministerstvo obrany ČR. Distributorem a koproducentem filmu je CinemArt.

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace