×
12. 4. 2022

David Jařab natáčí film HADÍ PLYN

David Jařab natáčí film HADÍ PLYN

Začátkem dubna začal režisér David Jařab natáčet filmové podobenství Hadí plyn inspirované ikonickou novelou Josepha Conrada Srdce temnoty. Scénář si napsal David Jařab sám, přičemž je třeba připomenout, že coby respektovaný divadelní režisér tuto látku již dříve zpracoval do podoby úspěšné divadelní inscenace, považované za jedno z vrcholných děl poslední sezony Pražského komorního divadla v divadle Komedie.  V případě filmové podoby Hadího plynu se ovšem nejedná o převedení divadelní verze na plátno, nýbrž o svébytnou adaptaci originálního literárního textu pro film. Děj snímku je posunut do současnosti a hrdinova cesta nemíří ze západní Evropy do nitra Afriky, nýbrž z Prahy na divoký Balkán. Do hlavní role Roberta Kleina David Jařab obsadil Stanislava Majera. V dalších rolích se pak představí například Martin Pechlát, Dalibor Buš, Mara Lukama a Václav Vašák.

Film Hadí plyn vzniká v produkci společnosti Cineart TV Prague Viktora Schwarcze, v níž byly realizovány i Jařabovy předchozí hrané autorské filmy Vaterland – lovecký deník (2004), Hlava–ruce–srdce  (2010) či celovečerní dokument s hranými prvky Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka (2018). Koproducenty filmu jsou ARINA (SR) a Česká televize – TPS Aleny Müllerové. Film vzniká za podpory Státního fondu kinematografieAudiovizuálneho fondu.

Natáčení je plánováno od dubna do cca 20. května 2022 (35 natáčecích dnů). Točit se bude v Praze, Bratislavě, v deltách Dunaje v okolí Bodíků a ve Splitu.

O filmu:

Filmové podobenství o cestě do uzavřené oblasti na hranici mezi orientálním a okcidentálním světem, do nitra emocionální paměti a temných zákoutí lidské mysli, do míst, kde na sebe naráží lidská potřeba podvolit si přírodu, vysát ji a ulovit vše živé v ní, do míst, kde už neplatí civilizovaná pravidla a realita osciluje mezi racionalitou a snem. Podobenství o vlastních obavách z násilí, o hledání vlastního vztahu k lásce a sexualitě, o ochotě najít pochopení rozlišovat mezi uprchlíky a vetřelci. Dobrodružství, inspirované novelou Josepha Conrada Srdce temnoty, o hledání sebe samého uprostřed neprostupné „evropské divočiny“.

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace