×
21. 6. 2018

Pět světových premiér českých filmů zastupovaných CinemArtem

Pět světových premiér českých filmů zastupovaných CinemArtem

Diváci na letošním karlovarském festivalu uvidí pět světových premiér českých filmů zastupovaných CinemArtem

Na letošním 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude ve světové premiéře uvedeno hned pět českých filmů zastupovaných distribuční společností CinemArt a z toho čtyři ve festivalových soutěžích. V hlavní soutěži se představí dva – Domestik debutujícího režiséra Adama Sedláka a druhý celovečerní film režiséra Olma Omerzu Všechno bude. Do soutěže Na východ od Západu se prosadila komedie Chata na prodej režiséra Tomáše Pavlíčka a debut Chvilky režisérky Beaty Parkanové. A v nesoutěžní sekci hlavního programu se odehraje světová premiéra komedie Benjamina Tučka Mars.

Dobrou zprávou pro českou kinematografii není jen to, že se v hlavní soutěži karlovarského festivalu objeví hned dva české filmy, ale i to, že režiséři obou filmů patří mezi zástupce mladé filmařské generace. Pro Adama Poláka je film Domestik jeho celovečerním debutem, ale má za sebou již oceňovaný internetový seriál Semestr. Domestik je minimalistickou studií odehrávající se na ploše jednoho bytu. Sledujeme rozpad těla, vztahu i mysli jeho obyvatel, vrcholového cyklisty snažícího se všemi prostředky maximalizovat svůj výkon a jeho partnerky toužící po dítěti. Film vznikl v produkční společnosti Shore Point Jakuba Jíry, který ocenil účast filmu v soutěži slovy: „S filmem jsme měli od začátku festivalové ambice, ale jedna věc je ambice mít a druhá je naplnit – a to ještě z pozice debutantů. Jsem rád, že všichni, kdo se na filmu podíleli, vidí, že to mělo smysl a že jsme dosáhli na začátku jasně vytyčeného cíle – udělat film, který se bude po všech stránkách odlišovat od tuzemské produkce, a který bude mít šanci obstát na mezinárodní scéně. A to se nám už nyní, díky účasti v hlavní soutěži KVIFF podařilo.“ Za filmem Všechno bude, druhým snímkem v hlavní soutěži, stojí produkční společnost Endorfilm Jiřího Konečného a oceňovaný režisér Olmo Omerzu, který má za sebou celovečerní snímek Rodinný film, za nějž získal cenu za umělecký přínos na filmovém festivalu v Tokiu a dvě Ceny české filmové kritiky. Jeho nový film přináší příběh dvou kluků, kterým ještě nebylo ani patnáct. Společně se vydávají v ukradeném autě na cestu přes celou republiku, cílem jejich útěku je pocit svobody a touha něco zažít.

Komedie Chata na prodej režiséra Tomáše Pavlíčka se prosadila do soutěže Na východ od Západu. Film vznikl v produkci společnosti MasterFilm Tomáše Michálka a jeho režisérem a spoluscenáristou je Tomáš Pavlíček, který za svůj debut Parádně pokecal získal Cenu RWE pro objev roku. Jeho nová rodinná komedie nám odkryje, co všechno se může stát, když se o víkendu sejde svérázná rodina na poslední rozlučce s chatou. Druhým filmem v této soutěžní sekci je debut Beaty Parkanové Chvilky, který citlivě vypráví o nástrahách rodinného života mladé ženy, která díky ochotě pomáhat všem pomalu ztrácí sama sebe. Snímek produkovala společnost Heavens Gate Viktor Tauše.

A poslední karlovarskou světovou premiérou českého filmu zastupovaného CinemArtem pak bude uvedení komedie Mars režiséra Benjamina Tučka v sekci Hlavní program – mimo soutěž. Děj tohoto filmu se odehrává v době, kdy lety do vesmíru dávno vyšly z módy a marťanskou vědeckou stanici udržuje v nouzovém režimu už jen zastaralý robot. A to až do chvíle, kdy dorazí výprava českých turistů, kteří si chtějí na rudé planetě uspořádat svatbu. Film Mars vznikl uprostřed pouště amerického Utahu v autentickém prostředí Mars Desert Research Station v modulu pro simulaci pobytu na Marsu.

Premiéry budou mít uvedené filmy na festivalu ve Varech, ale do českých kinosálů vstoupí o něco později. Nejprve se v kinech představí Chata na prodej a to 26. července, po ní bude následovat 6. září film Všechno bude, o tři týdny později, od 27. září, pak bude v kinech k vidění Domestik, na Mars se diváci podívají od 18. října a Chvilky si pak budou moci vychutnat od 1. listopadu.

Cestu k úspěchu českých filmů zastupovaných distribuční společností CinemArt popsal programový ředitel Aleš Danielis: „Základní programovou strategií CinemArtu byla a je diverzifikace zahrnující celé spektrum nabídky od komerčně nejúspěšnějších filmů hollywoodské, domácí i nezávislé evropské tvorby, přes filmy úspěšné na filmových festivalech až k výjimečným stylovým a žánrovým snímkům. V této souvislosti jsme potěšeni, že MFF v Karlových Varech tentokrát pro prezentaci českých filmů vybíral téměř výhradně z naší distribuční nabídky, přičemž tento výběr zahrnuje široké spektrum filmů od divácké komedie přes citově silné drama až k psychologickému thrilleru či absurdnímu humoru. Přejeme těmto filmům na festivalu odborné i divácké ocenění a těšíme se na uvedení všech těchto snímků v českých kinech.“

 Naše zpravodajství z festivalu můžete sledovat, pokud se přihlásíte na připravenou událost na FCB: https://www.facebook.com/events/636315096715675/

Chata na prodej
Premiéra: 26. července 2018
ČR, 2018, 77 min
Režie: Tomáš Pavlíček
Scénář: Lucie Bokšteflová, Tomáš Pavlíček
Hrají: Ivana Chýlková, David Vávra, Tereza Voříšková, Judit Bárdos, Jana Synková, Jan Kačer, Jan Strejcovský, Michael Pitthan, Václav Kopta
Producent: MasterFilm – Tomáš Michálek a Jakub Mahler

Všechno bude
Premiéra: 6. září 2018
ČR, Slovinsko, Polsko, Slovensko, 2018, 85 min
Režie: Olmo Omerzu
Scénář: Petr Pýcha
Producent: Endorfilm – Jiří Konečný

Domestik
Premiéra: 27. září 2018
ČR, Slovensko, 2018, 117 min
Režie, scénář: Adam Sedlák
Hrají: Tereza Hofová, Jiří Konvalinka, Miroslav Hanuš, Tomáš Bambušek
Producent: ShorePoints – Jakub Jíra

Mars
Premiéra: 18. října 2018
ČR, 2018, 84 min
Režie, scénář: Benjamin Tuček
Hrají: Petra Nesvačilová, Halka Třešňáková, Tereza Nvotová, Tomáš Jeřábek, Jiří Havelka, Petr Prokop, Ondřej Doule
Producent: Nyasa Films Production – Benjamin Tuček a Zdeněk Janáček

Chvilky
Premiéra: 1. listopadu 2018
ČR, Slovensko, 2018, 95 min
Režie: Beata Parkanová
Hrají: Jenovéfa Boková, Jaroslava Pokorná, Viktor Tauš, Alena Mihulová, Martin Finger, Lenka Vlasáková, Marek Geišberg
Producenti: Heaven´s Gate, Fog’n’Desire Films – Viktor Tauš

Zdroj ilustrační fotografie: Film Servis Festival Karlovy Vary

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace