×
12. 6. 2017

Natáčení pohádky Čertoviny vstupuje do druhé poloviny

Natáčení pohádky Čertoviny vstupuje do druhé poloviny

Od konce května natáčí režisér Zdeněk Troška pohádku Čertoviny. Natáčení již štáb zavedlo do zábavního parku Čertovina nedaleko Hlinska, kde se točily scény v pekle. Pěkné horko prožívali hrdinové také ve skanzenu v Přerově nad Labem, kam se režisér vrátil natáčet po mnoha letech, z parku zámku na Dobříši se štáb následně přesunul do jihočeských Vlhlav, točit se bude také na hradní tvrzi v Drslavicích.

Všichni mají za sebou náročnou první polovinu práce. V podzemních prostorách Pekla čertovina Jakub s Dominikem zápasili s horkem, protože byly navlečeni v chlupatých kostýmech. Nepostradatelným pomocníkem se tak stal vějíř, který jim pomáhal k ochlazení. A tato rekvizita se hodila i při natáčení na dalších lokacích, především v Přerově nad Labem, kde bylo opravdu velké horko. Protože je třeba dodržovat pitný režim, filmaři od začátku natáčení vypili již celou paletu jedenapůl litrových balení vody a dokonce 3 palety malých půllitrových lahviček.

Bude potřeba celkem 103 kostýmů, některé byly vytvořené speciálně pro film – nejnáročnější a nejnákladnější jsou zdobné šaty Lucifera Karla Dobrého, šaty pro kněžnu, kterou hraje Jana Bernášková a kostým hraběte Davida Gránského. Kostýmy doplňuje 7 paruk – po dvou mají kněžna Jana Bernášková, hrabě Davida Gránského a také Jakub Prachař jednu pro čertovskou a jednu pro lidskou podobu. Jedna paruka stačila králi pekel, naopak Dominick Benedikt se obešel bez paruky, jen s napletenými barevnými prameny, všichni hlavní čerti pak mají na míru vyrobené rohy.

Nejnáročnější scény vznikaly v pekle Čertovina, kde se natáčela řada zvláštních a světelných efektů a také  velké komparsní scény s čerty. Poněkud nebezpečná byla scéna se zmijí, kdy se Sara Sandeva jako Hanička musela bosa pohybovat v blízkosti „hadího herce“.

Kromě hada si ve filmu zahraje 6 koní, z toto dva fríští, mula, velké množství domácích zvířat –  slepice, kachna s housaty, ovce a beran, kozy a ve scéně s kněžnou Janou Bernáškovou také 5 cvičených papoušků.

Štáb musel pořídit také řadu speciálních rekvizit. Bylo třeba dovybavit peklo a pořídit rustikální nábytek a rekvizity do statku a světnic. „Velmi obtížné bylo najít lokaci statku,“ říká producentka Dana Voláková. „Vždycky, když jsme našli budovu, která se nám z vnějšku velmi líbila a odpovídala dobovou lidovostí, vešli jsme dovnitř a první, co jsme viděli byl moderní bazén…“

Nejnáročnější rekvizitou pak je truhla s pokladem, která se Janovi otevře v jeskyni. Truhla se vyráběla na míru, tak aby působila dojmem robustnosti, ale přitom byla snadná na manipulaci, protože by měla vyjet ze skály a zjevit se Janovi.

Největší scéna čeká na štáb v závěru příštího týdne, kdy se bude natáčet tancovačka v hospodě. Kromě herců bude na place i soubor lidových písní a tanců, který v krojích pomůže natočit taneční scény a hospodské veselí. Poslední den se bude natáčet dramatická scéna, jak na Jana spadne balvan, který na něj nastražil sedlák Kopyto. Tato scéna se bude točit na Kokořínsku.,

Certoviny - Dobry, Prachar, Benedikt 1 Certoviny - Jana Bernaskova_02

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace