×
13. 8. 2018

Na premiéru filmu Jan Palach přijede Elijahu Rips

Na premiéru filmu Jan Palach přijede Elijahu Rips

Hostem české premiéry filmu režiséra Roberta Sedláčka Jan Palach, která se uskuteční symbolicky 21. srpna, bude světoznámý matematik ELIJAHU RIPS (1948), ten v roce 1969 reagoval na Palachův čin vlastním protestem – pokusem o sebeupálení.

Elijahu Rips, světoznámý matematik, se narodil 12. prosince 1948 v Rize, v židovské rodině učitele matematiky Aarona Salomonoviče. Byl prvním žákem základní školy v Lotyšsku, který se zúčastnil Mezinárodní matematické olympiády. Po škole studoval v Rize na Matematicko-fyzikální fakultě, kam ho přijali již jako patnáctiletého. Zabýval se především algebrou pod vedením profesora Borise Plotkina. Na počátku roku 1969, kdy byl v posledním, čtvrtém ročníku, se k němu dostaly zprávy o sebeupálení Jana Palacha. Tento čin jej inspiroval k vlastnímu protestu. Vyrobil si jednoduchý plakát s nápisem „Protestuji proti okupaci Československa“, napsal dopis na rozloučenou a 13. dubna 1969 se u Památníku svobody v centru Rigy polil benzinem a zapálil. Kolemjdoucí jej ale rychle uhasili, takže utrpěl jen lehké popáleniny na krku a na rukou. Ihned byl zatčen KGB. Po půlročním věznění a provedení psychiatrické „expertizy“ ho v říjnu odsoudili k psychiatrické léčbě údajné schizofrenie. Naštěstí byl umístěn do ústavu v Rize, nikoli do speciálních „psychušek“ v hloubi Ruska. Personál se k němu choval vstřícně, mohl dokonce v rámci možností pokračovat ve své matematické práci. (Profesora Plotkina kvůli činu jeho studenta vyhodili z univerzity.)

Díky zprávě Vladimira Bukovského o zneužívání psychiatrie proti disidentům, kterou adresoval mezinárodnímu psychiatrickému kongresu, se režim rozhodl propustit Ripse po dvou letech z léčby. (Samotného Bukovského kvůli jeho zprávě později zatkli a odsoudili na sedm let.) Rips byl osvobozen na jaře 1971. Vzápětí požádal o vystěhování, které mu bylo na nátlak mezinárodní matematické obce koncem roku povoleno. Odcestoval i s rodinou do Vídně, odkud se v lednu 1972 dostal do Izraele. Zde se zapsal na Hebrejskou univerzitu, dokončil studia matematiky a v roce 1975 získal doktorát. V současné době je profesorem matematiky na Hebrejské univerzitě. V roce 2009 byl Ústavem pro studium totalitních režimů pozván na návštěvu České republiky při příležitosti 40. výročí jeho protestu proti okupaci Československa.

Zdroj: Ústav pro studium totalitních režimů

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace