×
22. 2. 2017

Film Přes kosti mrtvých oceněn na letošním Berlinale

Film Přes kosti mrtvých oceněn na letošním Berlinale

Oceněný polsko-český snímek Přes kosti mrtvých vyvolal sympatie diváků a kritiky na letošním Berlinale

Film Přes kosti mrtvých byl představen v hlavní soutěži 67. ročníku prestižního festivalu Berlinale, odkud si odnesl Cenu Alfreda Bauera a tedy i Stříbrného lva. Drama Přes kosti mrtvých realizovala uznávaná polská režisérka Agnieszka Holland, která má na svém kontě tři nominace na Oscara. Naposledy diváky zaujala sérií o osudech Jana Palacha Hořící keř (2013), která také vznikla v česko-polské koprodukci. Snímek je natočen na motivy knižního morálního thrilleru ze současného česko-polského pohraničí s názvem Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Pod scénářem je podepsaná Agnieszka Holland společně se spisovatelkou Olgou Tokarczuk. Hlavní postavou příběhu je Janina (Agnieszka Mandat), svérázná, energická učitelka angličtiny a milovnice zvířat v důchodovém věku. Děj této originální detektivky s prvky černé komedie se odehrává v malé osadě na česko-polském pohraničí, kde se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd bez jasně vysvětlitelné logiky či motivu. Hrůza a zděšení z vražd zároveň kontrastují s nezájmem místních občanů, kterým nevadí masové vyvražďování divokých zvířat v právě probíhající lovecké sezóně.

Natáčení se uskutečnilo v Kladsku, ve městě nacházejícím se blízko polských hranic.  Točilo se také v českém pohraničí na Broumovsku, např. závěrečná scéna filmu či scéna Svatohubertské mše v kostele Sv. Petra a Pavla v Broumově. V Česku se rovněž vytvářely vizuální efekty ve společnosti UPP a točily se zde záběry divoké zvěře, které hrají v temném a mystickém podobenství klíčovou roli. Na scénáři filmu s Agnieszkou Holland spolupracoval scenárista Štěpán Hulík, střihačem filmu byl Pavel Hrdlička a jednu z důležitých rolí ve snímku ztvárnil Miroslav Krobot. Všichni jmenovaní spolupracovali s Agnieszkou Holland již na oceňované sérii Hořící keř. Miroslav Krobot prozradil, jaké bylo přijetí filmu Přes kosti mrtvých na letošním Berlinale: „Přijetí bylo hodně vstřícné, filmaři a diváci vyjádřili Agnieszce Holland své sympatie už před promítáním. Potlesk byl dlouhý a troufám si říct, že film opravdu zaujal“.

Film, který byl podpořen Státním fondem kinematografie, koprodukovala Česká televize.  Do českých kin ho uvede distribuční společnost CinemArt 20. dubna 2017. Miroslav Krobot divákům vzkázal, na co se můžou v domácích kinech těšit: „Především je to dobrý film, který nenechává diváky v klidu. Je záměrně provokativní a  po vizuální stránce atraktivní“.

Sledujte nás
Pro novináře a kinaře
Přihlášení | Registrace